Yavaş, 36 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

YAVAŞ, 36 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANACAK

CHP tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Mansur Yavaş'ın, hakkında yürütülen soruşturmaların davaya dönüşmesi durumunda 36 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı ifade edildi.

CHP tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Mansur Yavaş'ın, hakkında yürütülen soruşturmaların davaya dönüşmesi durumunda 36 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı ifade edildi.

CHP'nin Ankara adayı Yavaş hakkında 2018'den bu yana açılan 9 ayrı suçtan 3 soruşturma olduğu öğrenildi.Yavaş'a yöneltilen suçlamalar 'görevi kötüye kullanma, kişilerin huzur ve sükununu bozma', 'müstehcenlik ve suçu bildirmeme', resmi evrakta sahtecilik', 'dolandırıcılık', 'gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma', 'yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs', 'hakaret', 'iftira' ve 'özel hayatın gizliliğini ihlal' olarak sıralandı.

Osman Özgan'ın Yeni Şafak'ta yayımlanan haberine göre söz konusu suçlamalar toplamda 12 yıl 3 aydan 36 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Sahte senetle 600 bin dolar tahsil etmek istediği gerekçesiyle para cezasına çarptırılan CHP ve İP’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş hakkında, “Görevi kötüye kullanma ve kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlarından son soruşturmanın açılması talebiyle iddianame düzenlenmişti. Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne vereceği yazılı savunması beklenen Yavaş hakkındaki tek soruşturmanın bu olmadığı öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Yavaş hakkında 2018’den bu yana 9 ayrı suçtan 3 soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

ŞİKAYET ÜZERİNE BAŞLATILDI
Başsavcılık kaynakları, söz konusu soruşturmalardan sadece birinin Yavaş’ın adaylığı döneminde başlatıldığını, bunun da iş adamı Necmettin Kesgin’in şikayeti üzerine açıldığını belirtti. Kesgin, Yavaş’ın müstehcen görüntü olduğunu bildiği bilgisayarı kendisine şantaj için elinde tuttuğunu belirterek suç duyurusunda bulunmuş, başsavcılık da şikayet üzerine Yavaş hakkında “müstehcenlik ve suçu bildirmeme” suçlarından soruşturma başlatmıştı. Bu iddialara ilişkin soruşturma dosyası, Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli savcıya verildi.

YARGITAY’DA İŞ TAKİBİ
Yavaş hakkında yürütülen diğer soruşturmalarda ise 7 ayrı suçlama bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni “yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs” oldu. Necmettin Kesgin, yargılandığı bir davada Mansur Yavaş ile ilgili ilginç iddialarda bulunmuştu. Kesgin, 20 milyonluk bir dava ile ilgili “Yargıtay’da çevrem var, bu işi bitiririm” dediğini ileri sürdüğü Yavaş’ın “Yargıtay’da iş takibi yaptığı” iddiasında bulunmuştu. Ayrıca Yavaş’a “dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliğini ihlal, hakaret, iftira, gerçeğe aykırı bilirkişilik” suçlamaları da yöneltiliyor.

Yorum Gönder

Yorumlar